Az iskola-egészségügyi ellátás a tanulók elsősorban megelőző jellegű egészségügyi ellátását szolgálja az iskolában jelen lévő iskolaorvos és iskolavédőnő segítségével. Munkájukat a 26/1997. (IX.3) NM. rendelet és az 51/1997. (12.18) NM rendelet alapján látják el.
Az egészségügyi adatokat az 1992. LXIII. törvénynek megfelelően kezelik és tárolják. Az egészségügyi adminisztrációba a szülőnek – kérésére – betekintési joga van.
Iskolaorvos: Oláhné Dr. Szilágyi Mónika
Rendelési napja: hétfő
Iskolavédőnő: Schadek-Bíró Éva
Iskolai napjai: hétfő, szerda, péntek
Elérhetőségei: tel.: 70/685-2101, e-mail: schadekbiro.eva@krudyiskola.hu
Feladataik
Szűrővizsgálatok
Az iskolaorvos és az iskolavédőnő a tanulók testi-lelki fejlődésének követése és a betegségek korai felismerése érdekében jogszabályban előírt iskolai szűrővizsgálatokat végeznek a tanév során a páros évfolyamokon (a 2., 4., 6. és 8. osztályokban).
A vizsgálatok tartalma: általános orvosi vizsgálat, testtömeg-, testmagasságmérés, mozgásszervek vizsgálata (gerinc, lúdtalp), érzékszervek vizsgálata: látásvizsgálat, színlátásvizsgálat (6. osztályban), hallásvizsgálat, vérnyomásmérés, valamint golyvaszűrés a 4. osztálytól.
A védőnő az osztályvizsgálat időpontjáról előzetesen tájékoztatást küld a szülőknek, a vizsgálat eredményéről pedig leletet és – szükség esetén – szakorvosi beutalót adnak. A kiszűrt gyermekek kezelését a szakorvosi javaslatok szerint figyelemmel kísérik, segítik.
Kampányoltások
A kötelező, életkorhoz kötött védőoltások beadására kampányoltások során kerül sor a fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló többszörösen módosított 18/1998. (VI. 3.) NM 5.§ és 15.§ alapján. Az oltások időpontjáról, az oltással kapcsolatos tudnivalókról a szülők részére előzetes tájékoztató kerül küldésre.
Iskolai kampányoltások:
- osztályban: MMR (morbilli, mumpsz, rubeola,) és a dTap (diftéria, tetanus, pertussis) elleni emlékeztető védőoltások kerülnek beadásra szeptember-október hónapban.
- osztályban: Hepatitis B elleni védőoltás (kötelező), valamint a HPV – Humán Papilloma Vírus elleni védőoltás (választható) első részlete szeptember-októberben, majd az oltás második része április-május hónapban kerül beadásra.
Az iskolai oltásokon – amennyiben indokolt – a szülő részt vehet. Az oltás a gyermek iskolai oltási dokumentációján kívül a Gyermekegészségügyi kiskönyven (oltási könyv) és az EESZT-ben is rögzítésre kerül.
Tisztasági vizsgálat
Az iskolavédőnő az osztályokban negyedévente (szeptember, január, április), illetve külön jelzésre ettől gyakrabban is pediculosis szűrést végez, mely során ellenőrzi, hogy a gyermekek hajában hajtetű, serke található-e. A kiszűrt eseteket diszkréten kezelik, a hajtetű elleni védekezés módjáról a védőnő a szülőket tájékoztatja, segíti.
Gyógytestnevelési csoportbesorolás
A gyógytestnevelési csoportbesorolást az iskolaorvos véglegesíti az osztályvizsgálatok, illetve szakorvosi javaslatok alapján, az iskolai gyógytestnevelővel való folyamatosan konzultáció mellett.
Krónikus betegek segítése
Az iskolaegészségügyi ellátás során segítik a krónikus betegséggel élő tanulók iskolai életvitelét, figyelemmel kísérik a szükséges szakorvosi vizsgálatokon való részvételt, gyógyszerszedést, és pályaválasztását. Segítik az életmóddal, életmentő gyógyszerrel (pl. EPIPEN) kapcsolatos ismeretek elsajátítását a tanulók, pedagósusok illetve szülők részére egyaránt.
Egészségfejlesztés
A gyermekek egészségének megőrzése érdekében az iskolavédőnő a tanórák alatt, után, illetve iskolai egészségnapok keretében az életkornak megfelelő szinten egészségfejlesztő foglalkozásokat, előadásokat tart. Kiemelt témák: egészséggel kapcsolatos alapismeretek (személyi higiéné, kézmosás, fogápolás), egészséges életmód, helyes táplálkozás, serdülőkori változások, balesetmegelőzés, elsősegélynyújtás, szenvedélybetegségek megelőzése.
Elsősegélynyújtás
Az iskolában bekövetkező balesetek, sérülések, akut megbetegedések elsődleges ellátása, szükség esetén a tanuló házi gyermekorvoshoz, illetve egyéb intézménybe irányítása.
Iskolabüfé, iskolai étkezés, környezethigiéné
Az iskola vezetésével együtt folyamatosan figyelemmel kísérik az iskolai büfé kínálatát, az iskolai étkeztetés minőségét, továbbá az iskolai környezet higiénéjét.
Együttműködések
Az iskolaegészségügy szakemberei munkájuk során folyamatosan együttműködnek az iskola vezetőivel, pedagógusaival, fejlesztőpedagógusokkal, iskolapszichológussal, iskolai szociális munkással, egyéb társ szakmákkal, a kerületi Népegészségügyi Intézettel, gyermekvédelmi szolgálattal, nevelési tanácsadóval, valamint civil szervezetekkel egyaránt. Az iskolaorvos és a védőnő egészségügyi kérdésekben, felkérésre szakértőként közreműködik a nevelőtestület, illetve az iskolaszék munkájában.
Gyermekükkel kapcsolatos bármilyen kérdés esetén egyéni tanácsadás formájában is várjuk megkeresésüket. Forduljanak hozzánk bizalommal!